Дата: 28.03.10 11:04
завiдувач кафедри —
ВАЛЄЄВ Кiм Галямович,
професор, доктор фiзико-математичних наук.
Телефон: 581-16-21
Заступник —
ДЖАЛЛАДОВА Ірада Агаверди,
доцент, кандидат фізико-математичних наук.
ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ
Рівень викладання математики значною мірою визначає науковий потенціал вищого на-вчального закладу. Математика як навчальна дисципліна міцно зайняла місце в навчальних планах усіх без винятку економічних спеціальностей. Широке застосування математичних методів — характерна риса сучасної економіки. Людство нині усвідомило, що знання є точними лише тоді, коли для їх подан-ня використовуються математичні моделі та медоди, існуючі або розроблені спеціально. Кафедра вищої математики нині є провідною з математичної підготовки для усіх вищих навчальних закладів України, які готують бакалаврів та магістрів з економічних спеціальностей.
Курс вищої математики, котрий викладає колектив кафедри, включає як розділи чистої (теоретичної) математики, так і розділи прикладної математики, яка методами теоретичної математики визначає реальні явища. Прикладна математика дає основи математичного моделювання, якісного і кількісного дослідження математичних моделей.
Зусилля колективу кафедри завжди були спрямовані на те, щоб студенти передусім ово-лодівали логічними структурами математики, які становлять фундаментальну математичну базу, без опанування якої неоможлива якісна підготовка фахівців високої кваліфікації.
Кафедра вищої математики чітко визначила основні цілі, що стоять перед математичною освітою у вищому навчальному закладі економічного спрямування. Студенти в межах своєї спеціально-сті повинні вміти: формувати фахові завдання як математичні задачі; вибрати математичні методи для розв’язання сформульованих задач; використовувати якісні математичні методи дослідження; застосо-вувати для розв’язання задач чисельні методи з використання сучасної обчислювальної техніки; спи-раючись на проведений математичний аналіз, формулювати практичні рекомендації стосовно досліджу-ваної економічної проблеми.
З 2000 року колектив кафедри викладає курс теорії ймовірностей та математичної статис-тики. Це самостійні математичні науки, які є теоретичною основою викладання багатьох еономічних, соціалогічних та спеціальних дисциплін, вони використовуються в багатьох галузях науки, а також ро-зумними бізнесменами та керівниками різного рівня. Мета цих навчальних дисциплін — ознайомити студентів з основними поняттями, методами, теоремами та формулами теорії ймовірностей, допомогти їм набути первинних навичок застосування теоретичного матеріалу в різних випадках.
З 2005 року з’явились нові дисципліни — «Математична економіка» та «Фінансова мате-матика», які теж викладаються колективом кафедри. В останні роки постійно зростав кількісний склад кафедри, значно покращилося методичне забезпечення навчального процесу та самостійної роботи студентів, розширилися та зміцніли наукові та методичні зв’язки зі спеціальними кафедрами універси-тету, багатьма інститутами Національної академії наук, вищими навчальними закладами України та ін-ших країн.
ІСТОРІЯ КАФЕДРИ
Кафедру вищої математики було створено у вузі в 1961 році шляхом відділення від кафе-дри статистики, якою керував відомий учений, професор, доктор економічних наук І. С. Пасхавер. Про-тягом 15 років (до 1976 року) кафедрою керував доцент, кандидат технічних наук Ю. М. Кузнєцов. У ті роки кафедра викладала такі навчальні дисципліни: вища математика, теорія ймовірностей та матема-тична статистика, математичне програмування.
В історії кафедри вищої математики визначались певні етапи розвитку. При утворенні кафедри в 1961 р. був підібраний викладацький та навчально-допоміжний персонал, виділено приміщення. Пе-рший завідувач кафедри Ю. М. Кузнецов разом з викладачами кафедри А. Б. Волощенко, Б. П. Галагузом, та В. В. Кузубовим крім викладацької діяльності, виконували значну госпдоговірну ро-боту з Міндержбудом УРСР «Використання математичних методів у плануванні автоперевезення будіве-льних вантажів». Результати цієї роботи отримали високу оцінку замовника та демонструвалися на ВДНГ. За результатами досліджень захистили кандидатські дисертації В. І. Кузубов і А. Б. Волощенко.
Викладацький склад кафедри постійно зростав. За рішенням Вченої Ради та ректорату інституту в лютому 1969 року кафедру поділили на дві: вищої математики (завідувач І. Ф. Греджук, доцент, канд. фіз.-мат. наук) і кафедру математичного програмування і теорії ймовірностей (завідувач Ю. М. Кузнєцов). У 1971 році вказані кафедри об’єднали знову в кафедру вищої математики (завідувач Ю. М. Кузнєцов), але навчальну дисципліни «Математичне програмування» було передано кафедрі економіко-математичних методів і на згадану кафедру перейшли доцент О. Д. Шарапов та асистент І. М.Городкова.
З 1976 по 1980 рік кафедрою вищої математики керував доцент, канд. фізико-математичних наук В. Д. Гетьманцев. У цей період навчальна дисципліні «Теорія ймовірностей» і «математична стати-стика» було передано кафедрі економіко-математичних методів.
З 1981 року і по теперешній час кафедрою керує відомий учений, автор понад 550 наукових та методичних публікацій, професор, доктор фізико-математичних наук, лауреат Державної премії К. Г. Валєєв, який багато уваги приділяє підбору кадрів, формуванню працездатного колективу. Під керівництвом професора К. Г. Валєєва захистили дисертації більше 40 аспірантів, четверо з них стали докторами наук.
Професорсько-викладацький склад кафедри вищої математики.
Короткий огляд науково-педагогічної діяльності
1. ВАЛЄЄВ КІМ ГАЛЯМОВИЧ.
Вчений ступінь — доктор фізико-математичних наук /1966/, вчене звання — професор /1967/. Посада — завідувач кафедри вищої математики КНЕУ. Стаж науково-педагогічної діяльності — 39 років. У 1958 р. з відзнакою закінчив Ленінградський державний університет зі спеціальності «механіка», а також зі спеціальностей «диференціальні рівняння» та «теорія функцій комплексного змінного». З 1960 р. викладав вищу математику в Ленінградському політехнічному інституті, спочатку на посаді аси-стента, потім на посаді доцента. У 1966 р. переїхав до Києва і працював професором, завідувачем ка-федри вищої математики в Київському інституті інженерів цивільної авіації. З 1980 р. по теперішній час працює завідувачем кафедри вищої математики в Київському національному економічному університеті. Усього видано понад 500 наукових публікацій /статті, депоновані; статті, методичні розробки, тези до-повідей на конференціях, публікації в суспільстві «Знання»/. Під науковим керівництвом професора К. Г. Валєєва захистили дисертації більше 40 аспірантів, серед яких четверо захистили докторські ди-сертації.
2. БАРКОВСЬКА НІНА ВОЛОДИМИРІВНА.
Вчений ступінь — кандидат фізико-математичних наук, вчене звання — доцент, посада — до-цент кафедри вищої математики КНЕУ. Стаж науково-педагогічної діяльності — понад 35 років.
З 1965 р. працює на кафедрі вищої математики КНЕУ. Викладала вищу математику, теорію ймо-вірності та математичну статистику, математичне програмування. Має 15 наукових, 10 методичних пуб-лікацій, які охоплюють різноманітні розділи курсу вищої математики для економістів, та є співавтором 5 навчальних посібників, рекомендованих Міністерством освіти України.
3. ДЖАЛЛАДОВА ІРАДА АГАВЕРДІ КИЗИ.
Вчений ступінь — кандидат фізико-математичних наук; посада — доцент кафедри вищої мате-матики КНЕУ. Стаж науково-педагогічної діяльності — більше 20 років.
У КНЕУ працює з 1991 року. Працювала в Київському політехнічному інституті, вела курс «Спе-ціальні глави вищої математики». Має більше 10О статей, тезів доповідей. Автордекылькох навчальних посібників і монографій.
4. МАКСИМЕНКО ВОЛОДИМИР МИКОЛАЙОВИЧ.
Вчений ступінь — кандидат фізико-математичних наук; вчене звання — доцент; посада — до-цент кафедри вищої математики КНЕУ. Стаж науково-педагогічної діяльності — 33 роки.
З 1977 року — доцент кафедри ТССОІ /ЕОМ/ КНЕУ, з 1989 — доцент кафедри вищої математи-ки. Викладав курси: фізика, фізичні основи ЕОМ, електротехніка, вища математика. Напрямок наукової діяльності — теоретична і математична фізика, теоретична ядерна фізика. Має 48 наукових робіт у віт-чизняних та зарубіжних виданнях і 11 методичних розробок.
5. СІЛІЧ НІНА МАКАРІВНА.
Вчений ступінь — кандидат педагогічних наук; вчене звання — доцент; посада — доцент кафе-дри вищої математики КНЕУ. Стаж науково-педагогічної діяльності — 34 роки.
У КНЕУ працює з 1986 року. Викладала курси елементарної і вищої математики (лекції, семі-нарські заняття). Має 16 методичних розробок, у тому числі для вчителів, студентів, абітурієнтів.
6. ШУКЛІН ГЕРМАН ВІКТОРОВИЧ.
Посада —старший викладач кафедри вищої математики КНЕУ. Стаж науково-педагогічної діяльності —8 років. З 1999 року працює в КНЕУ. Має 10 наукових публікацій. Наукові роботи з теми «Керування сис-темами з запізненнями».
7. СТАДНИК ОКСАНА ІВАНІВНА –посада доцент , сумісник.
8. КОВАРЖ ІРИНА ВІКТОРІВНА - посада доцент, сумісник.
9. ГРИГОРЬЕВА ЛЮДМИЛА ВИТАЛЬЕВНА - посада доцент, сумісник.
10. БАБИНЮК ОЛЕКСАНДРА ІВАНІВНА- посада доцент, сумісник.
НАУКОВА РОБОТА
Кафедра проводить активну наукову, методичну, суспільну та виховну роботи. Особливу увагу співробітники кафедри приділяють методиці проведення лекцій та практичних занять, індивідуальній роботі зі студентами, вдосконаленню навчальної програми, її зв’язку з потребами інших навчальних дисциплін та практичної діяльності економістів, поточному та підсумковому контролю знань студентів та підвищенню якості їх успішності.
За останні 5 років співробітниками кафедри розроблені та введені в навчальний процес понад 30 навчально-методичних посібників, у тому числі навчальні посібники, рекомендовані Міністерством освіти України «Математика для економістів», ч. І, 397 с. та «Математика для економістів», ч. ІІ, 252 с., співавтором яких є доцент Барковська Н. В.
Співробітниками кафедри опубліковано більше 100 наукових статей, зроблено понад 50 докла-дів на наукових та науково-методичних конференціях. Опубліковано 10 монографій.
Під керівництвом проф. К. Г. Валєєва підготовлено та захищено більш як 45 кандидатських ди-сертацій. захищено докторськи дисертації.
Викладачі кафедри постійно контактують з провідними викладачами споріднених кафедр інших вузів, з ученими науково-дослідницьких інститутів, здійснюють методичну допомогу спорідненим кафе-драм економічних вузів, виконують завдання Міністерства освіти України з контролю знань студентів.
Напрямки наукових досліджень:
1. Дослідження, стійкість і чисельно-аналітичні методи побудови розв’язків диференційних та інтегральних рівнянь із застосуванням ЕОМ.
2. Дослідження стійкості розв’язків диференційних і різницевих рівнянь з детермінованими або випадковими коефіцієнтами.
3. Оптимізація лінійних динамічних систем.
4. Дослідження стійкості розв’язків лінійних і нелінійних диференціальних рівнянь з детерміно-ваними випадковими коефіцієнтами.
5. Оптимізація розв’язків лінійних і нелінійних диференціальних і різницевих рівнянь з детермі-нованими або випадковими коефіцієнтами.
6. Синтез оптимального керування для лінійних динамічних систем з детермінованими або ви-падковими коефіцієнтами.
Актуальні наукові роботи та монографії
1. Валєєв К. Г., Жаутиков О. А. «Бесконечные системы дифференциальных уравнений». — Алма-Ата: Наука, 1974. — 416 с.
2. Валєєв К. Г., Фінін Г. С. «Построение функций Ляпунова». — К.: Наукова думка, 1981. — 412 с.
3. Валєєв К. Г., Марданов І. Дж. «Принцип сведения для разностных уравнений». — Баку: ЕЛМ, 1991. — 264 с.
4. Валєєв К. Г. «Расщепление спектра матриц». — К.: Вища школа, 1986. — 272 с.
5. Валєєв К. Г., Карелова О. Л., Горелов В. І. «Оптимизация линейных систем со случайными коэффициентами». — Москва: Вид-во Рос.ун-ту дружби народів, 1996. — 260с.
6. Валєєв К. Г., Джалладова І. А. «Принцип сведения для дифференциально-разностных уравнений». — Київ: Вісник КНУ ім. Т. Шевченка 2005. — С. 3.
7. Валєєв К. Г., Джалладова І. А. «Исследование устойчивости в среднем квадратичном системы разностных уравнений со случайной правой областью». // Доповіді НАН України, 2005, № 12.
10. Барковська Н. В. «Рост решений нелинейных дифференциальных уравнений n-го порядка с переменными коефициентами и переменными запаздываниями аргумента» // Респ. міжвідомчий збірник «Математическая физика». — К., 1969 р.
11. Барковська Н. В. «О разрешимости задачи Коши для нелинейного дифференциального уравнения в частных производных». // Збірник «Дифференциально-разностные уравнения», Ін-т математики АН УРСР. — К., 1971 р.
12. Барковська Н. В., Барковський В. В., Лучнік Г. Л. «Асимптотика поверхностных волн в неограниченном бассейне» // «Біоніка», Вип. 20. — К.: Наукова думка, 1986 р.
13. Барковська Н. В., Барковський В. В. «Исследование краевых задач с квазилинейными нестационарными и разрывными граничными условиями». — К., 1994. Деп. 21.06.94, № 248 — Ук 94.
38. Джалладова І. «Построение переодической системи моментных уравнений» // Укр. мат. журн., т. 50, № 6, С. 774—781, 1998 р.
39. Джалладова І. А. «Исследование стабилизации математической модели динамичеокой системы со случайными воздействиями при резонансе». // Укр. мат. журн., т. 49, № 9, С. 1176—1181, 1997 р.
40. Джалладова І. А. «Исследование систем линейннх дифференциальных уравнений со случайными коэффициентами» // Укр. мат. журн., т. 50, № 8, С. 906—915, 1998 р.
41. Джалладова І. А. «Оптимізація структури змісту дисципліни «Математика для економістів: Збірник матеріалів науково-методичної конференції 2—4 лютого 2005 р. — К.: КНЕУ, 2005. — Т. 1., С. 90—92.
42. Джалладова І. А. «Параболический резонанс в системе со случайными коэффициентами» // Вісник ДУ, 2005, № 11—12.
80. Валеев К. Г., Шушарин Ю. В. Применение нестационарннх моделей массового обслуживания для исследования экономических процессов. — Киев, 1986. — 14 с. / Деп в УкрНИИНТИ 1986, № 2798 Ук 86/.
Навчально-методична робота
1. Валєєв К. Г. Джалладова І. А. «Вища математика»: Навч. посібн. У 2-х частинах. — К.: КНЕУ, 2004. Гриф: Рекомендовано Мін. Освіти та науки України.
2. Валєєв К. Г. Джалладова І. А. «Математичний практикум». — К.: КНЕУ, 2005. — 682 с.
3. Валєєв К. Г. Джалладова І. А., Лютий О. І., Макаренко О. І., Овсієнко В. Г. Вища математика: Навч.-метод. посібн. для самост. вивч. дисц. — К.: КНЕУ, 2003. — 606 с.
5. Волощенко А. Б., Джалладова І. А. Теорія ймовірностей та математична статистика: Навч.-метод. посібн. для самост. вивч. дисц. — К.: КНЕУ, 2003. — 256 с.
8. Барковська Н. В. «Лекции по математическому анализу» (співавтор Барковський В. В.), КВТІУ, К., 1973, 145 с.
9. Барковська Н. В. «Математика для економістів», ч. І /співавтор Барковський В. В. / НАУ, К., 1997. — 399 с.
10. Барковська Н. В. «Математика для економістів», ч.ІІ, Теорія ймовірностей та математична статистика, (співавтор Барковський В. В. та Лопатін О. К. К.: НАУ, 1997. — 253 с.
11.Барковський В. В., Барковська Н. В. «Математика для економістів», ч. 1, Вища математика. Друге видання, К.: НАУ, 1999. — 399 с.
12. Барковський В. В., Барковська Н. В., Лопатін О. К. «Математика для економістів», ч. 2. Теорія ймовірностей та математична статистика. Друге видання, доповнене. — К.: НАУ, 1999, 448 с.
13. Барковський В. В., Барковська Н. В. «Основи елементарної математики». К.: НАУ, 1999. — 236 с.
14. Барковський В. В., Барковська Н. В. «Вища математика для економістів». К.: ЦУЛ, 2002. — 401 с.; К.: ЦУЛ, 2005. — 445 с.
15. Барковський В. В., Барковська Н. В., Лопатін О. К. «Теорія ймовірностей та математична статистика». К.: ЦУЛ, 2002. — 448 с.
16. Барковський В. В., Барковська Н. В. «Вища математика» (Ряди, гармонічний аналіз, перетворення Лапласа, теорії поля та функції комплексної змінної). К.: ВАТ, «Книжкова друкарня наукової книги», 2002. — 199 с.
17. Кривуця В. Г., Барковський В. В., Барковська Н. В. «Вища математика, практикум». К.: ЦУЛ, 2003. — 536 с. Друге видання. К.: ЦУЛ, 2005. — 536 с.
КОНТАКТИ
Телефон: 581-16-21