Дата: 09.06.09 12:03
КЕРІВНИЦТВО
В.о. завідувача —
Краснюк Максим Тарасович,
кандидат економічних наук, доцент
(тел. 537-07-38, e-mail: kmt@ukr.net);
заступник —
Степаненко Ольга Петрівна,
кандидат економічних наук, доцент
(тел. 537-07-39, e-mail: olga_stepanenko@gala.net).
ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ
Кафедра ІСЕ здійснює підготовку фахівців за спеціальністю 8.050102 «Економічна кібернетика» і є випускною.
Підготовку фахівців у галузі розробки та застосування інформаційних систем та технологій у народному господарстві в КНЕУ було започатковано на початку 60-х років минулого століття. Спочатку вузівська спеціальність називалася «Організація механізованої обробки економічної інформації», згодом — «Економічна інформатика і АСУ», «Інформаційні системи в економіці», «Інформаційні системи в менеджменті». Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.97 № 507 «Про перелік напрямів та спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за відповідними кваліфікаційними рівнями» нова назва спеціальності — «Економічна кібернетика».
З 2004—2005 навч. року кафедра ІСЕ здійснює підготовку бакалаврів за спеціальністю 6.080.400 «Інтелектуальні системи прийняття рішень» (напрямок підготовки — «Комп’ютерні науки») і є випускною з цієї спеціальності. Призначення спеціальності — підготовка фахівців для розробки, впровадження і супроводу інтелектуальних систем оброблення інформації і систем підтримки прийняття рішень в економіці, менеджменті та бізнесі.
Кафедра «Інформаційні системи в економіці» пропонує випускникам-бакалаврам одержати ступінь магістра за програмами:
«Інформаційні системи в менеджменті»;
«Інформаційні системи в банках і фінансових установах».
Магістерські програми мають на меті підготовку висококваліфікованих фахівців з економічної кібернетики, які у своїй практичній діяльності займатимуться проблемами автоматизації обробки економічної інформації в різних галузях на основі використання сучасних інформаційних технологій та новітніх досягнень економічної науки. Особливість підготовки магістрів полягає в поєднанні теоретичних основ навчальних дисциплін з поглибленою практичною підготовкою з даного напрямку, студенти повинні застосувати свої знання для вирішення практичних завдань того об’єкта, де вони проходять практику, і на цій підставі підготувати і захистити випускну роботу магістра.
Кафедра ІСЕ має аспірантуру і докторантуру зі спеціальності 08.00.11 — «Математичні методи, моделі та інформаційні технології в економіці».
Кафедра ІСЕ щорічно проводить:
Міжнародну науково-практичну конференцію за темою «Проблеми впровадження інформаційних систем і технологій в економіку України»;
Всеукраїнську наукову студентську конференцію за темою «Проблеми впровадження інформаційних систем і технологій в економіці та бізнесі»;
Всеукраїнську студентську олімпіаду з інформаційних систем і технологій в економіці.
ІСТОРІЯ
У далекому 1963 році в економіці України розпочалось використання електронно-обчислювальних машин. І у Київському інституті народного господарства (колишня назва КНЕУ), згідно з наказом Міністра вищої і середньої спеціальної освіти Української РСР від 24 травня 1963 року № 279, (наказ по КІНХ від 30 травня 1963 року № 123): «З метою поліпшення учбово-методичної і науково-дослідної роботи в галузі механізації та автоматизації обліку обчислювальних робіт і управління виробництвом... розділити з 1-го вересня 1963 року кафедру бухгалтерського обліку і аналізу господарської діяльності на дві кафедри: — «Бухгалтерського обліку та аналізу господарської діяльності» та «Механізації та автоматизації обліку та обчислювальних робіт». Так з’явилась одна з перших в Україні кафедра такого профілю.
У світі комп’ютерних систем і технологій усе змінюється надзвичайно швидко. Ось і кафедра в подальшому декілька разів змінювала свою назву. Довгий час вона була відома як кафедра організації механізованої обробки економічної інформації. На сьогоднішній день її назва — кафедра інформаційних систем в економіці.
Вищеназвану кафедру було створено як випускну кафедру вузовської спеціальності «Механізація обліку і обчислювальних робіт». У подальшому у зв’язку з низкою реорганізацій у вищій школі СРСР назва спеціальності змінювалася: «Організація механізованої обробки економічної інформації», «Економічна інфроматика і АСУ», «Інформаційні системи в економіці», «Інформаційні системи в менеджменті» і, нарешті, — «Економічна кібернетика». Крім того, кафедра ІСЕ брала і бере участь у підготовці студентів усіх спеціальностей КНЕУ з навчальних дисциплін «Інформаційні системи і технології в галузях (маркетинг, статистика, фінанси, банківька справа та ін.)».
Згідно з вищезгаданим наказом № 123, першими викладачами до складу кафедри були зараховані: Твердохліб Микола Григорович — старший викладач, кандидат економічних наук; Іванченко Семен Трофимович — доцент, кандидат економічних наук; Головач Анатолій Варфоломійович — доцент, кандидат економічних наук; Падун-Лук’янова Леся Миколаївна — в. о. доцента, кандидат технічних наук; Годун Віктор Михайлович — асистент; Жученко Василь Якович — асистент; Тесленко Григорій Степанович — асистент; Химаніч Юрій Федорович — асистент. За більш як 40 років викладацький склад кафедри оновлювався, кафедра чисельно зростала і на даний час до її складу входить 25 викладачів (тобто чисельність кафедри збільшилася втричі).
Перший набір студентів на перший курс стаціонарного навчання за спеціальністю «Механізація обліку і обчислювальних робіт» складав 25 осіб (у тому числі нинішні викладачі кафедри А. М. Береза, М. А. Сендзюк, М. І. Татарчук).
За час, що минув, кафедра інформаційних систем в економіці, як випускна кафедра, підготувала вже більш ніж 5000 фахівців для народного господарства України. Її випускники обіймають провідні посади в різних галузях, зокрема, серед них були міністри і заступники міністрів, керівники управлінь великих підпрємств та організацій, відомі науковці.
Першим завідувачем кафедри з 1963 по 1979 рік був Твердохліб Микола Григорович — доктор економічних наук, професор. З 1979 року по 1981 рік обов’язки завідувача кафедри виконував канд. екон. наук, доцент М. І. Татарчук. З 1981 по 1983 рік кафедру очолював доктор економічних наук, професор П. М. Скрипник. У 1983 році деякий час виконуючою обов’язки завідувача кафедра була канд. екон. наук, доцент І. В. Куркіна.
З 1983 року до 2007 року кафедру очолював доктор економічних наук, професор, академік Академії наук вищої школи України, Віктор Федорович Ситник. За незначний час, Віктор Федорович перетворив кафедру на передову кафедру КНЕУ. Відомий науковець, Віктор Федорович завжди «тримав руку на пульсі» сучасних методів, моделей та засобів, використовуваних в економіці. Він вперше в Україні створив наукову школу по дослідженню, розробці та адаптації систем підтримки прийняття рішень в економіці та підприємництві, за даною тематикою опубліковано 6 монографій. Загальна кількість публікацій В.Ф. Ситника складає 190 назв. За весь час роботи в КНЕУ Віктор Федорович підготував 4-х докторів економічних наук і 30 кандидатів економічних наук, значна частина яких працює викладачами КНЕУ.
Кафедрою велась робота над цілим рядом бюджетних і госпдоговірних тем. У 80-х роках кафедра ІСЕ була головною установою зі створення і впровадження АРМів у машинобудівному комплексі тодішнього СРСР. Серед цілого ряду робіт, зокрема, можна виділити розробку і впровадження кафедрою комплексу АРМів для Кременчуцького автомобільного заводу «КРАЗ», у результаті якої замовник безкоштовно передав на кафедру 3 персональні комп’ютери — на той час вони були перші в КНЕУ.
В 1999 році викладач кафедри І. А. Козак отримала стипендію Кабінету Міністрів України для молодих учених за наукову роботу за проблематикою СППР, а у 2006 році доцент кафедри М. Т. Краснюк отримав стипендію Кабінету Міністрів України для молодих учених за наукову роботу над проблематикою інтелектуальних систем в економіці.
Кафедрою підтримуються зв’язки із зарубіжними вченими та навчальними закладами. Викладачі кафедри проводили лекторську і наукову роботу на Кубі, у Монгольській НР. Підтримувався сталий зв’язок з Братіславською вищою економічною школою, Катовіцькою економічною академією, що дозволило видати в 1991 році спільну з польськими науковцями книгу з комп’ютеризації інформаційних процесів на промисловому підприємстві. Кафедра підготувала 6 кандидатів економічних наук для інших країн, зокрема Куби, Сирії, Монголії.
Кафедра забезпечує навчальний процес з 10-ти магістерських та 29-ти бакалаврських дисциплін і займається розробкою концепцій і змісту навчальних планів та програм і їх навчально-методичної бази. Та найбільше відома кафедра своїми посібниками. А в цілому за період з 1997 по 2005 рік кафедрою підготовівно 42 навчальні та навчально-методичні посібники з грифом Міністерства освіти та науки України. Ці посібники широко використовуються в навчальному процесі не лише в КНЕУ, але й в інших вищих навчальних закладах України.
У 1993 році на конкурсі навчально-методичних розробок Мінвузу України імітаційно-діалогова гра «Вибір» (автори В. Ф. Ситник та Н. В. Єрьоміна) зайняла 3 місце, а її розробники були нагороджені дипломами та премією.
В учбовому процесі викладачами кафедри застосовується комп’ютерне навчання, у тому числі широко використовуються можливості глобальної мережі Інтернет, розроблено курси для дистанційного навчання, методики тестування знань студентів з ряду дисциплін та комп’ютерний варіант рейтингової оцінки.
Завдяки співпраці викладачів кафедри з різноманітними організаціями та установами, студенти-магістри мають можливість випробувати свої знання і навички під час переддипломної практики. Кількість пропонованих кафедрою місць для проходження передипломної практики значно перевищує чисельність студентів-магістрантів, що дає студентам можливість вибрати собі до вподоби місце практики. Переважну більшість студентів-магістрантів кафедри зараховують на штатні посади організацій, де вони і проходять практику.
Окрім проведення на сучасному рівні навчального процесу, кафедрою стимулюється наукова діяльність студентів. Для студентів факультету Інформаційних систем і технологій створено Студентську наукову лабораторію кафедри, яка має на меті сприяти проведенню студентами наукових досліджень у галузі інформаційних систем і технологій, а також отриманню ними практичних навичок розробки і впровадження інформаційних систем. Для студентів лабораторії проводилися семінари з web-дизайну із залученням провідних вітчизняних фахівців. Студенти наукової лабораторії достойно представляють КНЕУ на Міжнародних студентських конференціях.
ПРОФЕСОРСЬКО-ВИКЛАДАЦЬКИЙ СКЛАД
БЕРЕЗА Андрій Мартинович
Кандидат економічних наук, професор. З 1972 р. ст. викладач, з 1978 — доцент кафедри, а 1986—1992 рр. — завідувач кафедри інформатики інституту підвищення кваліфікації. З 1992 р. — доцент кафедри ІСЕ. Викладає дисципліни: «Проектування систем оброблення інформації», «Електронна комерція». Має 49 публікацій, серед них 5 навчальних посібників та 3 посібника для самостійного вивчення дисципліни.
ГАЛУЗИНСЬКИЙ Георгій Петрович
Кандидат технічних наук, доцент. З 1972 р. ст. викладач, з 1978 — доцент кафедри, 1986—1992 рр. — завідувач кафедри інформатики Інституту підвищення кваліфікації. З 1992 р. — доцент кафедри. Викладає дисципліни: «Інформаційні системи і технології у маркетингу», «Перспективні технологічні засоби обробки інформації», «Інформаційні системи в бізнесі», «Моделювання систем». Має 73 публікації, серед них одна монографія та 5 навчальних посібників.
ГОРДІЄНКО Ірина Василівна
Кандидат економічних наук, доцент. З 1989 р. асистент кафедри, доцент з 1994 р. Викладає дисципліни: «Інформаційні системи в менеджменті», «Системи підтримки прийняття рішень», „Теорія прийняття рішень”. Має 39 публікацій, серед них 1 навчальний посібник та 4 навчально-методичних посібника.
ГОРОДНІЙ Олександр Васильович
Кандидат технічних наук, доцент. Викладає дисципліни: «Інформаційні системи і технології в управлінні персоналом та економіці праці», «Інформаційні системи і технології на підприємстві», «Інформаційні системи і технології в міжнародній економіці». Має 88 публікацій, серед них понад 60 винаходів, одна монографія, 3 навчально-методичних посібника.
ГУЖВА Володимир Михайлович
Кандидат економічних наук, доцент. З 1992 р. ст. викладач, 2003 р. захистив кандидатську дисертацію. Викладає дисципліни: «Інформаційні системи в міжнародному бізнесі», «Інформаційні системи і технології на підприємствах», «Електронна комерція», «Системи підтримки прийняття рішень». Має 45 публікацій, серед них 7 навчальних посібників.
ДЕНІСОВА Ольга Олександрівна
Кандидат економічних наук, доцент. З 1994 р. асистент кафедри; у 1997 р. захистила кандидатську дисертацію, з 1998 р. доцент. Викладає дисципліни: «Інформаційні системи і технології в юридичній діяльності», «Інформаційні системи в бізнесі», «Автоматизоване проектування інформаційних систем», «Лінгвістичне забезпечення інтелектуальних інформаційних систем». Має понад 40 публікацій, серед яких 2 навчальних посібника та понад 10 навчально-методичних розробок.
ІВАНЧЕНКО Геннадій Федорович
Кандидат технічних наук, доцент. З 2005 р. доцент кафедри. Викладає дисципліни: «Інформаційні системи і технології в юридичній діяльності», «Інформаційні системи і технології в менедженті», «Інформаційні системи і технології у фінансах», «Системи штучного інтелекту». Має 45 публікацій, серед них 2 авторських свідоцтва на винахід пристроїв та методів, 1 держпатент України на фінанасову систему "Super Finance", 2 конспекти лекцій по алгоритмічним мовам програмування (С++).
КОЗАК Ірина Антонівна
Кандидат економічних наук, доцент. З 1994 р. асистент кафедри; 1997 р. захистила кандидатську дисертацію, з 1998 р. доцент. Викладає дисципліни: «Телекомунікації у бізнесі», «Системи оброблення економічної інформації», «Інформаційні технології віртуальних організацій», «Електронна комерція». Має 43 публікації, серед них 3 навчальних та 3 навчально-методичних посібника.
КРАСНЮК Максим Тарасович
Кандидат економічних наук, доцент. З 2000 р. асистент кафедри, 2002 р. захистив кандидатську дисертацію, з 2002 р. ст. викладач, з 2005 р. - доцент. Викладає дисципліни: «Інтелектуальний аналіз даних», «Організація та проектування баз і сховищ даних». Керівник магістерської програми «Інформаційні системи в менеджменті». Має 26 публікацій, серед них 4 навчальних посібника та 15 статей у наукових фахових виданнях.
КУРКОВ Максим Семенович
Кандидат економічних наук, доцент. З 2000 р. асистент кафедри, у 2002 р. захистив кандидатську дисертацію, з 2002 р. — ст. викладач, з 2005 року — доцент. Викладає дисципліни: «Інформаційні системи і технології у фінансах», «Інформаційні системи у фінансах». Має 15 публікацій, серед них 1 навчально-методичний посібник.
ОРЛЕНКО Наталія Станіславівна
Кандидат економічних наук, доцент. З 1992 р. асистент кафедри, з 1994 р. — ст. викладач; захистила кандидатську дисертацію у 2002 р. Викладає дисципліни: «Технологія автоматизованого оброблення економічної інформації», «Інформаційні системи і технології в статистиці», «Інформаційні системи фондового ринку». Має понад 40 публікацій, серед них 9 навчально-методичних посібники.
ПІНЧУК Надія Степанівна
Кандидат економічних наук, доцент. З 1964 р. асистент кафедри; у 1977 р. захистила кандидатську дисертацію, з 1979 р. — доцент кафедри. Викладає дисципліни: «Інформаційні системи і технології в маркетингу». Має понад 60 публікацій, серед них 3 монографії, 4 навчальних посібника та понад 30 навчально-методичних розробок.
ПИСАРЕВСЬКА Тамара Андріївна
Кандидат економічних наук, доцент. З 1967 асистент кафедри; у 1978 р. захистила кандидатську дисертацію, у 1978—1981 рр. — ст. викладач, з 1979 р. доцент кафедри. Викладає дисципліни: «Інформаційні системи у бізнесі», «Системи оброблення економічної інформації», «Інформаційні системи в управлінні персоналом та економіці праці». Має понад 100 публікацій, серед них 9 навчальних посібників та понад 50 навчально-методичних розробок.
СЕНДЗЮК Мирон Ананійович
Кандидат економічних наук, доцент. У 1968—1971рр. — асистент кафедри, 1972—1974 рр. аспірант; захистив кандидатську дисертацію у 1975 році; з 1975 р. — ст. викладач, з 1976 — доцент. Викладає дисципліни: «Інформаційні системи в державному управлінні», «Системи оброблення економічної інформації», «Інформаційні системи і технології в економіці». Має понад 50 публікацій, серед них 7 навчальних посібників.
СИТНИК Ніна Василівна
Кандидат економічних наук, професор. З 1978 р. асистент кафедри; у 1986 р. захистила кандидатську дисертацію, з 1988 р. — доцент кафедри, з 2004 року професор кафедри. Викладає дисципліни: «Банківські інформаційні системи», «Організація та проектування баз і сховищ даних», «Системи оброблення економічної інформації». Керівник студентської практики на кафедрі ІСЕ. Керівник магістерської програми «Інформаційні системи в банківських та фінансових установах». Має понад 60 публікацій, серед них одна монографія, 7 навчальних посібники та понад 20 навчально-методичних розробок.
СТЕПАНЕНКО Ольга Петрівна
Кандидат економічних наук, доцент. З 2005 р. асистент кафедри, з 2005 р. — ст. викладач, з 2006 р. – доцент. Викладає дисципліни: «Інформаційні системи і технології в банківській сфері», «Банківські інформаційні системи». Має 30 наукових публікацій, серед них одна монографія, одна навчально-методична розробка.
ТАТАРЧУК Микола Іванович
Кандидат економічних наук, доцент. У 1968—1971 рр. асистент кафедри, у 1972—1974 рр. аспірант; захистив кандидатську дисертацію у 1975 році, з 1975 р. — ст. викладач; з 1976 — доцент. Викладає дисципліни: «Системи оброблення економічної інформації», «Корпоративні інформаційні системи». Має понад 70 публікацій, серед них одна монографія, 5 навчальних посібників та понад 50 навчально-методичних розробок.
ТЕСЛЕНКО Григорій Степанович
Кандидат економічних наук, доцент. З 1962 р. асистент кафедри; захистив кандидатську дисертацію у 1973 році, з 1974 р. — ст. викладач, з 1976 — доцент. Викладає дисципліни: «Інформаційні системи в аграрному менеджменті». Має понад 100 публікацій, серед них 3 навчальних посібника та понад 70 навчально-методичних розробок.
КАРАНФІЛОВ Микола Іванович
Старший викладач. З 1980 р. асистент кафедри, з 1985 р. — ст. викладач. Викладає дисципліни: «Інформаційні системи і технології в менеджменті», «Інформаційні системи і технології у фінансах», «Інформаційні системи і технології в банківській сфері». Має 43 публікації, серед них 2 навчальних посібника та 10 навчально-методичних розробок.
СУПРУНЮК Юрій Іванович
Старший викладач. З 1999 р. асистент кафедри, з 2004 року — старший викладач. Викладає дисципліни: «Інформаційні системи і технології в юридичній діяльності», «Інформаційні системи і технології в банківській сфері», «Електронна комерція». Має 14 публікацій.
МЕЛАЩЕНКО Олександр Борисович
Старший викладач. З 2003 р. асистент кафедри, з 2006 року — старший викладач. Веде практичні та лабораторні заняття. Має 8 публікацій, серед них один навчально-методичний посібник.
ПОМАЗУН Оксана Миколаївна
Асистент. З 1998 р. асистент кафедри. Веде практичні та лабораторні заняття. Має 15 публікацій, серед них 5 статей у наукових фахових виданнях, 2 методичні розробки.
ТІШКОВ Богдан Олександрович
Асистент. З 2005 р. асистент кафедри. Веде практичні та лабораторні заняття. Має 8 публікацій.
ЧУГУЙ Тетяна Олександрівна
Асистент. З 2005 р. асистент кафедри. Веде практичні та лабораторні заняття. Має 5 публікацій.
ДИСЦИПЛІНИ
Дисципліни бакалаврського циклу:
1. Інформаційні системи і технології в юридичній діяльності (для спеціальності 6601).
2. Інформаційні системи і технології в економіці (для спеціальності 6101).
3. Організація та проектування баз і сховищ даних (для спеціальності 6102, 6404).
4. Системи підтримки прийняття рішень (для спеціальності 6102).
5. Системи оброблення економічної інформації (для спеціальності 6102).
6. Технологія автоматизованого оброблення економічної інформації (для спеціальності 6102).
7. Інформаційні технології віртуальних організацій (для спеціальності 6102).
8. Дейтамайнінг — інтелектуальний аналіз даних (для спеціальності 6102).
9. Автоматизація проектування інформаційних систем (для спеціальності 6102).
10. Електронна комерція (для спеціальностей 6106, 6106/4, 6108, 6404).
11. Інформаційні системи і технології в міжнародній економіці (для спеціальності 6103).
12. Інформаційні системи і технології у фінансах (для спеціальності 6104).
13. Інформаційні системи і технології в банківській сфері (для спеціальності 6105).
14. Інформаційні системи і технології на підприємствах (для спеціальності 6107, 6107/1).
15. Інформаційні системи і технології в маркетингу (для спеціальності 6108).
16. Інформаційні системи і технології в управлінні персоналом та економіці праці (для спеціальності 6109).
17. Інформаційні системи і технології в статистиці (для спеціальності 6110).
18. Інформаційні системи в менеджменті (для спеціальності 6201/1, 6201/2, 6201/3).
19. Проектування систем оброблення інформації (для спеціальності 6404).
20. Моделювання систем (для спеціальності 6404).
21. Системи оброблення економічної інформації (для спеціальності 6404).
22. Інформаційні технології віртуальних організацій (для спеціальності 6404).
23. Лінгвістичне забезпечення інтелектуальних інформаційних систем (для спеціальності 6404).
24. Теорія прийняття рішень (для спеціальності 6404).
25. Інтелектуальний аналіз даних (для спеціальності 6404).
26. Автоматизація проектування інформаційних систем (для спеціальності 6404).
27. Системи підтримки прийняття рішень (для спеціальності 6404).
28. Методи та засоби комп’ютерних інформаційних технологій (для спеціальності 6404).
29. Системи штучного інтелекту (бази знань, експертні системи) (для спеціальності 6404).
Дисципліни підготовки магістрів спеціальностей 8102/2 та 8102/3:
1. Корпоративні інформаційні системи.
2. Банківські інформаційні системи.
3. Інформаційні системи фондового ринку.
4. Інформаційні системи у фінансах.
5. Телекомунікації в бізнесі.
6. Перспективні технологічні засоби обробки інформації.
7. Інформаційні системи в міжнародному бізнесі.
8. Інформаційні системи в державному управлінні.
9. Інформаційні системи в бізнесі.
10. Системи підтримки прийняття рішень (8201).
НАУКОВО-ДОСЛІДНА РОБОТА
Колектив кафедри ІСЕ з 2007 р. по 2011 р. працює над темою «Проблеми та перспективи інтелектуалізованих інформаційних систем та технологій в аналізі, плануванні, обліку та контролінгу».
Керівник теми — кандидат економічних наук, доцент М. Т. Краснюк.
Об’єкт дослідження — методи, технології та інтелектуалізовані інформаційні системи в менеджменті банківських та фінансових установ, в державному управлінні, в корпоративному менеджменті промислових та торгівельних підприємств України.
Основні завдання дослідження — дослідження поточного стану, проблем розробки, перспектив впровадження та подальшого ефективного використання інтелектуальних технологій в економічних інформаційних системах на українських підприємствах та установах.
Наукова новизна — формулювання концептуальних основ інтелектуалізації управлінських інформаційних систем; розробка економіко-математичного забезпечення та проектування програмних засобів для інтелектуального забезпечення підтримки прийняття рішень для різних рівнів та сфер управління економічними об’єктами в сучасних економічних умовах.
Значна частина наукових матеріалів використовується колективом кафедри і аспіранами при підготовці докторських та кандидатських дисертацій, при виконанні студентами магістерських дипломних робіт.
МОНОГРАФІЇ
1. Сытник. В. Ф., Пинчук Н. С., Волк Б. Г. Автоматизация расчетов по материально-техническому обеспечению производства.— К.: Техника, 1990. — 168 с.
Изложены предпосылки и рассмотрены вопросы автоматизации расчетов по планированию и учету материально-технического обеспечения (МТО) производства. Описано математическое обеспечение прогнозирования и оптимизации расчетов по МТО производства. Рассчитана на инженерно-технических работников, экономистов и плановиков отделов МТС предприятий и организаций, а также разработчиков АСУП.
2. Сытник В. Ф., Срока Х., Еремина Н. В. и др. Компьютеризация информационных процессов на промышленных предприятиях.— К.: Тэхника; Катовице: Экономическая академия им. Карола Адамецкого, 1991.— 215 с.
Совместно с польскими специалистами представлено системное изложение современных концепции обработки информации на предприятиях. Отличительной особенностью подхода является ориентация на распределенную обработку информации на базе автоматизированных рабочих мест планово-управленческого персонала. Важное место отводится оптимизации планирования производства продукции и сбыта. Описаны компьютерные системы принятия решений. Рассчитана на инженерно-технических работников и экономистов промышленных предприятий.
3. Ситник В. Ф., Олексюк О. С., Гужва В. М. та ін. Системи підтримки прийняття рішень. — К.: Техніка, 1995. — 162 с.
Узагальнений досвід створення і впровадження інформаційних систем нового покоління. Подано ретроспективний аналіз еволюції інформаційних технологій і інформаційних систем. Значне місце відведено організаційно-технологічним основам прийняття рішень. Докладно розглянуто питання щодо розвитку і впровадження систем підтримки прийняття рішень. Розрахована на широке коло ІТП і економістів, які цікавляться створенням інформаційних систем в економіці і менеджменті. Може бути корисною для викладачів і студентів вузів.
4. Степаненко О.П. «Технології антикризового управління». – Луганськ, видавництво Східноукраїнського університету імені Володимира Даля, 2004 рік – 204 с.
Книгу присвячено одній з найбільш актуальних проблем сучасної економіки — антикризовому управлінню підприємством. Розглядаються основні теоретичні і прикладні задачі антикризового управління, що полягають у запобіганні й виведенні підприємства з кризового стану, покращенні ефективності його діяльності. Розрахована на широке коло керівників підприємств, ІТП, економістів, науковців, а також для викладачів і студентів вузів економічних спеціальностей.
НАВЧАЛЬНІ ПОСІБНИКИ
Інформаційні системи в управлінні трудовими ресусами: Навч. посібник. Писаревська Т. А. — К.: КНЕУ, 1997. — 252 с.
У навчальному посібнику викладено теоретичні основи й принципи створення ІС у сфері праці та соціального захисту на різних рівнях управління. Розглянуто структуру таких ІС та їх головні компоненти. Значну увагу приділено автоматизованому обробленню інформації, що стосується праці та соціального захисту робітників промислових підприємств, установ, окремих галузей народного господарства, виконавчих органів.
Для студентів економічних спеціальностей, фахівців у галузі інформатизації процесів управління і керування персоналом.
Основи інформаційних систем. Навч. посібник. Ситник В. Ф., Писаревська Т. А., Єрьоміна Н. В., Краєва О. С. — К.: КНЕУ, 1997. — 240 с.
У посібнику аналізуються проблеми розвитку та застосування інформаційних систем (ІС) обробки даних на об’єктах управління різного рівня, подається ретроспективний аналіз еволюції цих систем, теоретичні основи й принципи створення ІС, їх структура, основні компоненти: інформаційне, технічне, програмне, організаційне, методичне забезпечення. Стисло описано основні види інформаційних систем: управлінські, експертні, системи підтримки прийняття рішень.
Для студентів вузів усіх спеціальностей бакалаврського циклу, які вивчають дисципліну «Основи інформаційних систем».
Інформаційні системи в управлінні трудовими ресурсами: Навч. посібник. Писаревська Т. А. — К.: КНЕУ, 1997. — 252 с.
У посібнику викладено теоретичні основи й принципи створення ІС у сфері праці та соціального захисту на різних рівнях управління. Розглянуто структуру таких ІС і їх головні компоненти. Значну увагу приділено автоматизованій обробці інформації, що стосується праці та соціального захисту робітників промислових підприємств, установ окремих галузей народного господарства, виконавчих органів.
Для студентів економічних спеціальностей, фахівців у галузі інформатизації процесів управління і керування персоналом.
Проектування баз даних: Навч. посібник. Єрьоміна Н.В.
— К: КНЕУ, 1998. — 216 с.
У посібнику розглянуто питання архітектури автоматизованого банку даних, його структуру та функції. Викладено інструментальні засоби та методику інфологічного проектування баз даних. Розкрито поняття даталогічного проектування та відображення інфологічної моделі на сіткову, ієрархічну та реляційну модель даних. Подано методику реляційного підходу до проектування, показано її переваги при створенні баз даних сучасних інформаційних систем.
Розглянуто питання технології створення та ведення баз даних з урахуванням вимог, пов’язаних із забезпеченням цілісності, узгодженості даних та захисту їх від несанкціонованого доступу. Відображено особливості технології роботи з базами даних за умов функціонування локальної мережі та використання розподіленої бази даних у багатокористувацькому режимі. Створення, ведення та підтримку баз даних розглянуто в середовищі сучасних СУБД СІіррег та Місгоsoft. Ассеss.
Для студентів та аспірантів, які спеціалізуються в галузі машинної обробки інформації, економічної інформатики, економічної кібернетики, інформаційних систем у менеджменті, а також для спеціалістів народного господарства України відповідних галузей.
Основи створення інформаційних систем: Навч. посібник. Береза А. М.
— К.: КНЕУ, 1998. — 148 с.
У посібнику викладено основні теоретичні положення створення інформаційних систем (ІС), сучасні підходи до розв’язання даної проблеми, склад та зміст технологічних операцій проектування на різних рівнях ієрархії управління об’єктом, наявні засоби проектування, методи формалізації процесу проектування та управління проектуванням ІС.
Розглядаються такі основні питання: системотехнічні аспекти теорії створення інформаційних систем; процес створення інформаційної системи; технологія підготовки загальних рішень щодо створення інформаційної системи; технологія техноробочого проектування інформаційних систем; основні принципи проектування інформаційного забезпечення; розробка класифікаторів техніко-економічної інформації; проектування вихідних і вхідних інформаційних повідомлень; проектування зв’язку користувач-ПЕОМ; впровадження, супроводження та модернізація ІС; управління процесами проектування інформаційної системи; типове проектування інформаційних систем; автоматизація проектування інформаційних систем.
Для студентів спеціальностей «Бакалавр з менеджменту» та «Інформаційні системи в менеджменті».
Технологія автоматизованої обробки економічної інформації: Навч. посібник. Ситник В. Ф., Краєва О. С. — К.: КНЕУ, 1998. — 224 с.
У посібнику розглянуто питання сучасних інформаційних технологій. На конкретних прикладах показано різницю в технології обробки інформації за різних умов використання обчислювальної техніки. Посібник складається із трьох розділів. Перший присвячено основним поняттям і визначенням у технології автоматизованої обробки економічної інформації. Розглянуто типові технологічні операції при обробці інформації на ЕОМ. Зроблено огляд документації, яка супроводжує технологічні процеси, та подано правила її складання. На конкретних прикладах показано різницю в змісті документації, що орієнтована на користувачів різного рівня комп’ютерної підготовки.
У другому розділі наведено приклади технології обробки інформації у пакетному та діалогових режимах роботи ЕОМ, при роботі у глобальних і локальних мережах. Показано їх відмінності.
У третьому розділі міститься інформація щодо оцінки якості технології та вибору найкращого варіанта технологічного процесу, на конкретних прикладах розраховуються показники якості технології. Наведено програми тестування мов програмування, що використовуються для оцінки часу роботи ЕОМ.
Для студентів бакалаврського рівня підготовки, які вивчають дисципліну «Технологія автоматизованої обробки економічної інформації».
Сучасні технологічні засоби обробки інформації: Навч. посібник. Галузинський Г. П., Гордієнко І. В. — К.: КНЕУ, 1998. — 240 с.
У навчальному посібнику викладено нові принципи роботи прикладних програм Місгозогг, Огіїсе і особливості використання засобів швидкої розробки таких програм. Дано характеристику архітектури та організації обробки інформації в базах даних типу клієнт/сервер. Висвітлено суть та етапи об’єктно-орієнтованого підходу до створення інформаційних систем.
У мажах опису комп’ютерної графіки охарактеризовано її види, технологічні особливості обробки графічної інформації, програмні й апаратні засоби, формати графічних файлів. Розкрито суттєві аспекти гіпертекстової технології. Наведено відомості про функції гіпертекстової технології, класи гіпертекстових систем, тенденції їх розвитку.
Розглянуто підходи до підтримки програмних компонентів і їх інтеграції у складні прикладні системи; описано архітектуру й основні можливості ОІ.Е — об’єктно-орієнтованого засобу створення інтегрованих систем фірми Місгозоп. Описано зміст СА5Е-технології проектування програмного забезпечення, дано характеристику складу і функцій СА5Е-засобів, структурних методологій аналізу й проектування програмних систем.
Для користувачів та програмістів різного профілю.
Інформаційні системи у фінансово-кредитних установах: Навч. посібник. Рогач І. Ф., Сендзюк М. А., Антонюк В. А. — К.: КНЕУ, 1998. — 192 с.
У посібнику описано нові технології, що існують нині у фінансово-кредитних установах, подано загальні основи, розкрито специфіку та особливі вимоги, що ставляться до побудови та функціонування інформаційних систем у фінансово-кредитних установах. Розглянуто інформаційні системи в банківських установах, а саме: інформаційні системи в комерційних банках, питання автоматизації внутрішньобанківських операцій, автоматизація міжбанківських розрахунків, робота системи міжбанківських електронних платежів (СЕП) НБУ, зокрема автоматизація міжбанківських розрахунків на рівні банку й автоматизована обробка платежів на рівні Рахункової палати, технологія обробки масових платежів та електронні гроші.
Наведено форми та структуру повідомлень, якими обмінюються банки та рахункові палати, а також форми основних вихідних повідомлень, які видають АРМ-3, АРМ-2.
Описано системи передачі банківських повідомлень «КЛІЄНТ-БАНК» і 3/Л/ІРТ. Розглянуто окремі питання безпеки електронних документів, електронних платежів та електронних грошей. Друге видання посібника зі змінами і доповненням вийшло у 2001 р.
Для студентів та викладачів економічних вузів і технікумів, спеціалістів банківських і фінансових установ.
Імітаційне моделювання: Навч. посібник. Ситник В. Ф., Орленко Н. С.
— К.: КНЕУ, 1998. — 242 с.
У посібнику докладно розглянуто теоретичні аспекти машинної імітації виробничих і соціально-економічних систем. Розкрито сутність машинної імітації як експеримент методу дослідження складних систем на ЕОМ. Наведено головні етапи побудови імітаційних моделей. Описано способи програмної реалізації імітаційних моделей, зокрема за допомогою комп’ютерної імітаційної системи GРSS/РС. Викладено основи методу Монте-Карло щодо імітації випадкових подій і випадкових величин при машинному моделюванні. Приділено увагу застосуванню теорії планування експериментів для дослідження та оптимізації систем у машинній імітації. Наведено приклади використання машинного моделювання в системах обробки економічної інформації; розглянуто, зокрема, імітаційні моделі керування запасами і модель дискретного виробничого процесу.
Для студентів і аспірантів, які спеціалізуються в галузі машинної обробки економічної інформації, економічної інформатики, економічної кібернетики, інформаційних систем у менеджменті, а також для фахівців народного господарства України зазначених галузей.
Інформаційні системи міжнародного бізнесу: Навч. посібник. Постєвой А. Г., Гужва В. М. — К.: КНЕУ, 1999. — 148 с.
У посібнику викладено теоретичні й практичні передумови необхідності застосування суб’єктами підприємницької діяльності інформаційних систем, створених з використанням міжнародного досвіду функціонування різноманітних баз даних, новітніх засобів обчислювальної техніки та інформаційних технологій. Узагальнено досвід функціонування інформаційних систем як необхідної умови розвитку міжнародного бізнесу.
Для студентів магістратури, науковців, працівників різних галузей народного господарства, які займаються питаннями міжнародного бізнесу.
Інформаційні системи і технології в маркетингу: Навч. посібник. Пінчук Н. С, Галузинський Г. П., Орленко Н. С. — К.: КНЕУ, 1999. — 300 с.
У навчальному посібнику розглянуто основи створення і функціонування інформаційних систем маркетингу. Показано способи використання сучасних технологічних засобів обробки маркетингової інформації, відображеної у різних формах: цифровій, текстовій, табличній, графічній. Описано інформаційну технологію розв’язання задач з дослідження ринку, вивчення попиту на товари, розробки нових товарів, встановлення цін, управління маркетингом на підприємстві, розрахунку показників проведення рекламних заходів. Звернено увагу на аналіз конкретних ситуацій і прийняття маркетингових рішень.
Призначений для студентів вузів, які навчаються за спеціальністю «Маркетинг» та «Інформаційні системи в менеджменті», може бути використаний працівниками служб маркетингу, менеджерами або підприємцями.
Інформаційні системи в аграрному менеджменті: Навч. посібник. Тесленко Г. С. — К.: КНЕУ, 1999. — 192 с.
Посібник складається з двох основних частин: «Основи інформаційних систем і технологій в аграрному менеджменті» та «Інформаційні системи і технології в аграрному менеджменті».
У першій частині розглянуто такі питання: інформаційні системи й технології в аграрному менеджменті та шляхи їх удосконалення; економічна інформація як об’єкт автоматизованої обробки та засоби формалізованого опису економічної інформації; організація позамашинної й машинної інформаційної бази; основи створення інформаційних комп’ютерних технологій та режимів обробки інформації; організаційно-методичні основи створення й функціонування інформаційних систем; управлінські інформаційні системи в економіці.
У другій частині розкрито такі проблеми: інформаційне забезпечення та технології розв’язування задач нормування, планових, обліково-аналітичних задач у сільському господарстві; основи інформаційного забезпечення й технологія розв’язування задач у сільському господарстві на регіональному рівні.
Для студентів бакалаврського і магістерського рівнів, які вивчають курси «Інформаційні системи в аграрному менеджменті», «Основи інформаційних систем», а також для спеціалістів з аграрного менеджменту.
Імітаційне моделювання: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. Ситник В. Ф., Орленко Н. С. — К.: КНЕУ, 1999. — с. 208
У посібнику подаються необхідні матеріали з імітаційного моделювання для самостійного вивчення цієї дисципліни. Тут наводиться типова програма з предмета. Блок навчально-методичного забезпечення включає методичні поради щодо вивчення і кожної теми (зміст і пояснення до теми, основна і допоміжна література), план практичного заняття, термінологічний словник, навчальні завдання, завдання для перевірки і знань. Методичні вказівки щодо виконання лабораторних робіт містять необхідні відомості для їх здійснення засобами мови імітаційного моделювання СРSS/РС.
Для студентів і аспірантів, які спеціалізуються в галузі машинної обробки економічної інформації, економічної інформатики, економічної кібернетики, інформаційних систем у менеджменті; широкого кола фахівців народного господарства України.
Телекомунікації в бізнесі: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. Ситник В. Ф., Козак І. А. — К.: КНЕУ, 1999. — 204 с.
У посібнику розглядаються принципи побудови сучасних телекомунікаційних систем — локальних і глобальних комп’ютерних мереж, стільникових систем зв’язку, пейджингових систем, цифрових мереж з інтеграцією сервісу (І$Ог4), супутникових систем зв’язку, систем комп’ютерної телефонії, а також комунікаційні сервіси Іпіегпеї і основні поняття безпеки телекомунікаційних систем.
У книзі подано матеріали лекцій, практичних і лабораторних занять, що проводяться, і дисципліни «Телекомунікації в бізнесі» на кафедрі інформаційних систем в економіці; КНЕУ.
Для підготовки спеціалістів і магістрів за спеціальністю «Економічна кібернетика».
Інформаційні системи та технології в маркетингу: Навч. посібник. Пінчук Н. С., Галузинськнй Г. П., Орленко Н. С. — К.:КНЕУ, 1999. — 328 с.
У навчальному посібнику розглянуто основи створення і функціонування інформаційних систем маркетингу. Показані способи використання сучасних технологічних засобів обробки маркетингової інформації, відображеної в різних формах: текстовій, табличній, графічній. Описано інформаційну технологію розв’язання задач з дослідження ринку, вивчення попиту на товари, розробки нових товарів, встановлення цін, управлінню маркетингом на підприємстві, розрахунку показників проведення рекламних заходів. Звернуто увагу на аналіз конкретних ситуацій і прийняття маркетингових рішень.
Призначений для студентів вузів, які навчаються з спеціальністю «Маркетинг» та «Інформаційні системи в менеджменті».
Інформаційні системи в менеджменті: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. Гордієнко І. В. — К.: КНЕУ, 1999. — 128 с.
Навчально-методичний посібник містить типову програму дисципліни та комплекс матеріалів для її навчально-методичного забезпечення.
Тематика дисципліни побудована з урахуванням функціональної структури менеджменту організацій і підприємств та сучасних програмно-комп’ютерних засобів обробки інформації.
Методичні поради до вивчення дисципліни роз’яснюють сутність кожної теми курсу та надають практичні рекомендації для кращого оволодіння матеріалом.
До посібника включено плани практичних занять, навчальні завдання, завдання для перевірки знань, а також інструктивні матеріали для проведення лабораторних робіт з використанням програмного комплексу «Галактика», СУБД Visual FoxPro, табличного процесора Excel. У додатках наводиться приклад постановки задачі виробничого менеджменту для автоматизованого розв’язання та опис файлів бази даних підприємства.
Пропонується для студентів вищих закладів освіти, які навчаються за спеціальністю «Менеджмент організацій».
Інформаційні системи в управлінні трудовими ресурсами: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. Писаревська Т. А. — К.: КНЕУ, 1999. — 164 с.
У посібнику даються методичні поради щодо самостійного вивчення програмних тем дисципліни «Інформаційні системи в управлінні трудовими ресурсами», містяться основні питання до практичних та лабораторних занять, сформульовано навчальні завдання, контрольні питання, тематику контрольних робіт для заочної форми навчання та інші навчально-методичні матеріали.
Інформаційні системи і технології в управлінні трудовими ресурсами: Навч. посібник. Писаревська Т. А. — 2-ге вид., перероб. і допов. К.: КНЕУ, 2000. — 279 с.
У посібнику викладено теоретичні основи й принципи створення автоматизованих інформаційних систем і застосування нових інформаційних технологій у сфері праці та соціального захисту на різних рівнях управління. Розглянуто структуру таких інформаційних систем та зміст її головних компонентів. Значну увагу приділено процесам автоматизації оброблення інформації, що стосується праці та соціального захисту робітників промислових підприємств, установ, окремих галузей народного господарства, виконавчих органів.
Для студентів економічних спеціальностей, фахівців у галузі інформатизації процесів управління і керування персоналом.
Банківські інформаційні системи: Навч. посібник. Єрьоміна Н. В. — К.: КНЕУ, 2000.
У посібнику розглянуто інформаційні системи в банківських установах, а саме: інформаційні системи в комерційних банках, питання автоматизації внутрішньобанківських операцій, автоматизація міжбанківських розрахунків, робота системи міжбанківських електронних платежів (СЕП) НБУ, зокрема автоматизація міжбанківських розрахунків на рівні банку й автоматизована обробка платежів на рівні розрахункової палати, технологія обробки масових платежів та електронні гроші.
Наведені форми та структура повідомлень, якими обмінюються банки та розрахункові палати, а також форми основних вихідних повідомлень, які видають АРМ-3, АРМ-2.
Описано системи передачі банківських повідомлень «КЛІЄНТ-БАНК» і 5/Л/ІРТ. Розглянуто окремі питання безпеки електронних документів, електронних платежів та електронних грошей. Для студентів та викладачів економічних вузів і технікумів, спеціалістів банківських і фінансових установ.
Основи інформаційних систем: Навч. посібник. — Вид. 2-ге, перероб. і доп. / В. Ф. Ситник, Т. А. Писаревська, Н. В. Єрьоміна, О. С. Краєва; За ред. В. Ф. Ситника. — К.: КНЕУ, 2001. — 420 с.
Розглянуто питання розвитку і застосування інформаційних систем (ІС) в економіці та менеджменті, подано ретроспективний аналіз еволюції цих систем. Викладено теоретичні засади й технологічні засоби створення ІС, описано структуру таких систем і їх головні компоненти: інформаційне, технічне, програмне, організаційне, методичне забезпечення. Стисло описано основні види інформаційних систем: управлінські, корпоративні, експертні, СППР, банківські, фінансові, статистичні, виконавчі та ін.
Для студентів вузів усіх спеціальностей бакалаврського циклу напрямку «Економіка, підприємство, менеджмент», які вивчають дисципліни на зразок «Інформаційні системи в галузях», а також для спеціалістів відповідного профілю підприємств і організацій.
Інформаційні системи та технології в маркетингу: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. Пінчук Н. С., Галузинський Г. П., Орленко Н. С. — К.: КНЕУ, 2001. — 296 с.
Наведено програму курсу та розроблено методичні поради з вивчення таких питань: способи використання сучасних технологічних засобів обробки маркетингової інформації, відображеної у різних формах: текстовій, табличній, графічній; інформаційна технологія розв’язання задач з дослідження ринку, вивчення попиту на товари, розробки нових товарів, встановлення цін, управління маркетингом на підприємстві, розрахунку показників проведення рекламних заходів.
За темами, що висвітлюють ці питання, розроблено плани семінарських та лабораторних занять, наведено навчальні завдання, приклади та задачі. Термінологічний словник охоплюює всі теми курсу. Надаються методичні поради для самостійного вивчення окремих теоретичних питань, а також завдання для блочно-модульного контролю за цими темами.
Інформаційні системи і технології в аграрному менеджменті: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. Тесленко Г. С. — К.: КНЕУ, 2002. — 180 с.
У посібнику дається типова програма дисципліни, методичні поради щодо самостійного вивчення всіх програмних тем, основні питання до практичних і лабораторних занять, тестові питання для контролю знань на ПЕОМ, навчальні завдання, методика контролю та оцінювання знань студентів, методичні вказівки для написання контрольних робіт та інші навчально-методичні матеріали.
Виконання практичних і лабораторних робіт передбачається на сучасних ПЕОМ, багатьох — з використанням в Інтернеті існуючих програмних продуктів для розв’язування задач аграрного менеджменту. Проведення навчального процесу орієнтується на задіювання сучасних автоматизованих навчаюче- контролюючих систем, комп’ютерне оцінювання знань і навиків, рейтингову оцінку.
Для студентів-бакалаврів спеціальності «Аграрний менеджмент».
Електронна комерція: Навч. посібник. Береза А. М., Козак І. А., Гужва В. М. та ін. — К.: КНЕУ, 2002. — 326 с.
У посібнику розглядаються теоретичні положення і принципи електронної комерції, сучасні підходи до даної проблеми. Дається порівняльний аналіз традиційної комерції бізнесу з електронною. Розглядається рух грошей у мережі та безпека інформації при електронній комерції. Аналізуються можливості комерції на споживчому ринку і між підприємствами, організація електронного ринку та електронна підтримка споживачів, побудова віртуального підприємства, тактичні прийоми електронної комерції. Показано перспективи електронної комерції.
Призначений для студентів-бакалаврів усіх спеціальностей з напряму «Економіка і підприємництво».
Інформаційні системи і технології в юридичній діяльності: Навч. посібник. Денісова О. О. — К.: КНЕУ, 2003. — с.
У посібнику розглядаються теоретичні положення інформаційних систем і технологій. Визначаються способи використання в юридичній діяльності експертних систем, систем підтримки прийняття рішень, інтернет-технологій. Аналізуються проблеми і засоби захисту інформації, системи автоматизації діловодства та ділових процесів, системи електронної комерції. Розглядаються правові інформаційно-пошукові системи. Докладно описано інформаційні системи органів законодавчої та судової влади, прокуратури, Міністерства юстиції і Міністерства внутрішніх справ.
Призначений для студентів юридичних спеціальностей.
Інформаційні системи в державному менеджменті: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. Каранфілов М. С. — К.: КНЕУ, 2003. — 167 с.
У посібнику розглянуто стисло зміст кожної теми згідно з програмою курсу, в яких даються особливі поняття з створення та функціонування інформаційних систем в органах державного управління, питання інформаційного, технічного і програмного забезпечення.
Наведено методичні вказівки до вивчення тем курсу, плани практичних занять, інструктивні матеріали для проведення лабораторних робіт із застосуванням комп’ютерної техніки, комплекс завдань для контролю засвоєння знань, які виконуються в умові функціонування АРМ — менеджера та програмно — технологічного комплексу ОБД.
Інформаційні системи та технологиї в маркетингу: Навч. посібник. Пінчук Н. С., Галузинський Г. П., Орленко Н. С. (друге перевидання пороблене та доповнене). — К.: КНЕУ, 2003. — 366 с.
У навчальному посібник розглянуто основи створення і функціонування інформаційних систем маркетингу. Показано способи використання сучасних технологічних засобів обробки маркетингової інформації, відображеної в різних формах: текстовій, табличній, графічній. Описана інформаційна технологія розв’язання задач з дослідження ринку, вивчення попиту на товари, розробки нових товарів, встановлення цін, управління маркетингом на підприємстві, розрахунку показників проведення рекламних заходів. Звернуто увагу на аналіз конкретних ситуацій і прийняття маркетингових рішень.
Посібник призначений для студентів вузів, які навчаються за спеціальністю «Маркетинг» та «Інформаційні системи в менеджменті».
Інформаційні системи і технології в статистиці: Навч. посібник. Годун В. М., Орленко Н. С., Сендзюк М. А. — К.: КНЕУ, 2003. — 267 с.
Відповідно до програми курсу в навчальному посібнику розглядаються: роль інформаційних систем в системі управління; організаційно-методичні основи створення та функціонування інформаційних систем у статистиці: потоки статистичної інформації: засоби формалізованого опису статистичної інформації; організація інформаційної бази статистичної інформації: технічне та програмне забезпечення інформаційної системи статистики: технологічні процеси оброблення економічної інформації, зокрема: технологія розв’язання регламентних статистичних задач і задач статистичних спостережень, а також задач перепису населення.
Посібник рекомендується для студентів, аспірантів, викладачів, діяльність яких пов’язана з обробленням та аналізом статистичної інформації.
Системи підтримки прийняття рішень: Навч. посіб. Ситник В. Ф. — К.: КНЕУ, 2004. — 614 с.
Розглянуто питання створення і застосування систем підтримки прийняття рішень (СППР) як інформаційних систем нового покоління. Стисло проаналізовано історію розвитку СППР, їхнє призначення та чинники сприяння їх поширенню. Описано ретроспективний аналіз еволюції інформаційних систем і технологій, зокрема, роль інформації як ресурсу, віртуальний офіс і віртуальні організації. Викладено організаційно-технологічні засади прийняття рішень і необхідність їх комп’ютерної підтримки. Подано розгорнутий аналіз розвитку та застосування СППР, описано найвідоміші СППР. Обґрунтовано структуру СППР та її базові компоненти: користувацький інтерфейс, база даних і система керування базою даних, база моделей і системи керування базою моделей, управління поштою (повідомленнями). Подано класифікацію (таксономію) СППР, докладно розглянуто групу орієнтованих на моделі СППР. Описано стратегії оцінювання і вибору методів підтримки прийняття рішень та «школи» СППР. Розглянуто питання створення, впровадження та оцінювання СППР. Розкрито сутність орієнтованих на знання СППР та показана роль у них засобів штучного інтелекту, зокрема нейромереж, генетичних алгоритмів, програмних агентів. Значна увага приділена застосуванню сховищ даних та ОLАР-систем у створенні орієнтованих на дані СППР. Розглянуті групові СППР, зокрема, описано всесвітньо відомі системи Lotus Notes та GroupSystems. Докладно описані виконавчі інформаційні системи як особливий тип СППР, призначених для керівників вищого рангу.
Для студентів вузів усіх спеціальностей бакалаврського та магістерського циклів напряму «Економіка, підприємство, менеджмент», які вивчають дисципліну «Системи підтримки прийняття рішень» або споріднені дисципліни, а також для керівників та спеціалістів відповідного профілю підприємств і організацій.
Системи підтримки прийняття рішень: Навч.-метод, посіб. для самост. вивч. дисц. Ситник В. Ф., Гордієнко І. В. — К.: КНЕУ, 2004. — 427 с.
У посібнику подається необхідний матеріал із систем підтримки прийняття рішень (СППР) для самостійного вивчення цієї дисципліни, наводиться типова програма з предмета. Блок навчально-методичного забезпечення включає методичні поради щодо вивчення кожної теми (зміст і пояснення до теми, основну і допоміжну літературу), план практичного заняття, тему лабораторної роботи, навчальні завдання та завдання для перевірки знань. У посібнику наводиться термінологічний словник. Методичні вказівки щодо виконання лабораторних робіт містять необхідні відомості для їх здійснення засобами кількох СППР, зокрема Visual IFPS/Plus, Expert Choise, Оracle Ехрress ОLАР та ін.
Для студентів та аспірантів, які спеціалізуються в галузі економічної кібернетики, ділового адміністрування, економічної і соціальної інформатики, інформаційних систем у менеджменті, менеджменту, організації виробництва та ін.; широкого кола фахівців народного господарства України.
Системи оброблення економічної інформації: Навч.-метод, посіб. для самост. вивч. дисц. / За заг. ред. В. Ф. Ситника. — К.:КНЕУ, 2004. —332 с.
У посібнику подано необхідні матеріали із систем оброблення економічної інформації (СОЕІ) для самостійного вивчення цієї дисципліни. Тут наведено типову програму з предмета. Блок навчально-методичного забезпечення охоплює методичні поради щодо вивчення кожної теми (зміст і пояснення до теми, основну й допоміжну літературу), план практичного заняття, тему лабораторної роботи, завдання для перевірки знань. Методичні вказівки щодо виконання лабораторних робіт містять необхідні відомості для їх здійснення засобами кількох прикладних інформаційних систем. Описано критерії оцінювання знань з дисципліни під час підсумкового іспиту. У посібнику наводиться термінологічний словник, а також методичні вказівки до виконання курсового проекту.
Для студентів і аспірантів, які спеціалізуються в галузі економічної кібернетики, ділового адміністрування, економічної та соціальної інформатики, інформаційних систем у менеджменті, менеджменту, організації виробництва та інших, а також широкого кола фахівців народного господарства України.
Проектування баз і сховищ даних: Навч. посібник. Ситник Н. В. — К.: КНЕУ, 2004. — 348 с.
У навчальному посібнику розкрито теорію проектування баз і сховищ даних та практику їх використання в сучасних інформаційних системах.
Тут подано основні теоретичні поняття та терміни, які розкривають сутність бази даних і проблеми її проектування, а також детально висвітлено питання інфологічного і даталогічного проектування баз даних. Окремо викладено реляційний підхід до проектування баз даних. Описано технологію створення та ведення клієнтської бази даних засобами СКБД Місrоsоft Ассеss, розкриті особливості роботи з розподіленими базами даних.
Крім того, у посібнику розглянуто відмінності сховищ даних від баз даних, викладено характеристику побудови моделей сховищ даних та зроблено акцент на питання проектування, зокрема викладено методику вимірного моделювання сховищ даних. Розкрито питання застосування сховищ даних в ОLАР-системах та системах Data Mining. Викладено підходи до автоматизації проектування баз і сховищ даних на основі використання САSЕ-технології.
Навчальний посібник підготовлено відповідно до курсу «Проектування баз і сховищ даних», має на меті допомогти формуванню фундаментальних теоретичних знань і практичних навичок з проектування баз і сховищ даних, їх створення та ведення із застосуванням засобів сучасних СКБД.
Інформаційні системи і технології у фінансах: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. Антонюк В.А., Курков М.С. — К.: КНЕУ, 2004. — 178 с.
У посібнику наведено методичні поради щодо самостійного вивчення програмних тем курсу, містяться основні питання та рекомендації до практичних та лабораторних занять, сформовані навчальні завдання, контрольні питання, тематика індивідуальних завдань, контрольних робіт та інші навчально-методичні матеріали.
Для студентів спеціальності «Фінанси».
Телекомунікації в бізнесі: Навч. посіб. Козак І. А.— К.: КНЕУ, 2004. — 346 с.
Метою даного посібника є формування у студентів фундаментальних теоретичних знань зі створення та вибору систем телекомунікацій, основаних на засобах обчислювальної техніки.
Посібник складається зі вступного розділу та 5-ти частин.
У вступному розділі коротко розглянуто історію розвитку телекомунікацій, поняття системи передачі даних, основні поняття еталонної моделі взаємодії відкритих систем, а також питання стандартизації в галузі телекомунікацій.
У першій частині розглядаються телефонні системи зв’язку — основи їх побудови та програмне забезпечення, що використовується українськими операторами телефонного зв’язку.
У другій частині висвітлюються питання побудови систем персонального радіозв’язку — стільникових, пейджингових і транкінгових.
Третя частина присвячена організації та використанню систем супутникового зв’язку — для побудови корпоративних мереж, доступу в Інтернет, мобільного супутникового радіозв’язку та ін.
У четвертій частині детально описано технології побудови локальних мереж організації, використання модемного зв’язку, а також розглянуто сучасні технології побудови глобальних мереж.
П’ята частина присвячена тим телекомунікаційним системам, що утворилися на стику комп’ютерних і телекомунікаційних технологій — комп’ютерній та ІР-телефонії, електронній пошті, телеконференціям, та ін.
В окремий розділ винесено теоретичні відомості щодо організації захисту та безпеки телекомунікаційних систем. Пояснення ряду термінів, що зустрічаються в тексті, наведено в термінологічному словнику.
Посібник призначений для підготовки спеціалістів і магістрів усіх форм навчання за спеціальністю «Економічна кібернетика».
Електронна комерція: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. Береза А. М., Козак І. А., Гужва В. М. - К.: КНЕУ, 2004. — 108 с.
Метою даного посібника є формування у студентів фундаментальних теоретичних знань і практичних навичок зі створення та вибору систем електронної комерції.
У ньому міститься програма курсу, методичні вказівки до опрацювання теоретичного матеріалу по кожній з тем, завдання для лабораторних робіт, завдання для перевірки знань, термінологічні словники, а також критерії оцінки знань студентів та методи їх поточного і підсумкового контролю.
Лабораторні роботи, наведені у посібнику, дають можливість студенту-економісту (не фахівцю з інформаційних систем і технологій) отримати уявлення про можливості, які існують щодо організації системи електронної комерції для тієї чи іншої компанії. Це стосується як вивчення засобів проведення маркетингових досліджень в Інтернет) і, створення електронного магазину, так і підключення магазину до платіжних систем, тощо.
Посібник призначений для підготовки фахівців, які навчаються за напрямом «Економіка і підприємництво».
Інформаційні системи фондового ринку: Навч. посіб. Орленко Н. С. Гужва В. М. — К.: КНЕУ, 2004. — 388 с.
У навчальному посібнику на основі зарубіжного та вітчизняного досвіду розгляну то комплекс проблем, пов’язаних із сучасними інформаційними системами та технологіями оброблення інформації на фондовому ринку. Розглянуто теоретичні аспекти функціонування інформаційних систем обліку прав власності на цінні папери, біржової торгівлі та позабіржової торгівлі, а також інформаційних систем торговців цінними паперами. Описано методи фундаментального та технічного аналізу фінансових ринків, сучасне програмне забезпечення для аналізу оперативної фінансової інформації.
Навчальний посібник призначений для студентів вищих і середніх спеціальних навчальних закладів, що спеціалізуються за фахом економічна кібернетика, фінанси та кредит, економіка тощо.
Інформаційні системи обліку і аудиту: Навч. посіб. Писаревська Т. А. — К.: КНЕУ, 2004. — 369 с.
У посібнику висвітлюються питання впровадження автоматизованих інформаційних систем і застосування нових інформаційних технологій у сфері обліку і аудиту на різних об’єктах управління. Розглядаються теоретичні засади й технологічні засоби створення таких систем, їхні види, структура та головні компоненти: інформаційне, технічне, програмне, організаційне та методичне забезпечення. Значну увагу приділено питанням організації бухгалтерського обліку в умовах використання сучасних інформаційних систем — Галактика, 1С: Підприємство, Парус — Підприємство, БЕСТ. Стисло викладено питання автоматизації аудиторської діяльності.
Для студентів вищих і середніх навчальних закладів економічного спрямування, які вивчають дисципліни типу «Інформаційні системи в бізнесі», а також для фахівців у галузі автоматизації процесів бухгалтерського обліку та аудиту на підприємствах та в установах.
Інформаційні системи в державному управлінні: Навч. посібник. Сендзюк М. А. — К.: КНЕУ, 2004—339 с.
У навчальному посібнику висвітлюються основи створення і функціонування інформаційно-аналітичних систем в органах державного управління, питання інформаційного, апаратного і програмного забезпечення. Розглядається структура та технологія автоматизації функцій управління в інформаційних системах державних органів: Міністерства фінансів України, Державного казначейства України, Державної податкової служби України, Національного банку України, Держкомстату України, а також у державних правових органах.
Інформаційні технології віртуальних організацій: Навч. посіб. Козак І. А. — К.:КНЕУ, 2005. — 336 с.
Метою даного посібника є формування у студентів фундаментальних теоретичних знань зі створення та вибору систем для віртуальних організацій — електронних магазинів, банків, віртуальних корпорацій тощо.
Посібник містить: передмову, основні тексти розділів, питання для самоконтролю до кожного розділу, літературу для поглибленого вивчення сатеріалу до кожного розділу, предметний покажчик, бібліографічний список та зміст. Тексти одинадцяти розділів дають можливість ознайомитися з основними сучасними технологіями, що використовуються при створенні віртуальних організацій. До них належать: Web-технології (зокрема XML), технології інтеграції розподілених додатків і зокрема CORBA та Web-сервіси, технології підтримки групової діяльності (Groupware), включаючи програмні засоби групових систем підтримки прийняття рішень і керування потоками робіт — Workflow, технології електронного обміну даними та телеконференцзв’язку, технології підтримки життєвих циклів (CALS-технології), ядром яких виступає міжнародний стандарт для обміну даними по моделях продукції STEP; технології програмних агентів; технології і системи керування знаннями віртуальної організації (RDF, OWL) та ін.
Інформаційні технології віртуальних організацій: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. Козак І. А., Мелащенко О. Б. - К.:КНЕУ, 2005 р., 184 с.
Мета дисципліни — допомогти студентам здобути теоретичні та практичні знання з використання інформаційних систем і технологій для створення віртуальних організацій — бірж, банків, магазинів, віртуальних підприємств та ін.
У ньому міститься програма курсу, методичні вказівки до опрацювання теоретичного матеріалу, завдання для лабораторних робіт, завдання для перевірки знань, а також критерії оцінки знань студентів та методи їх поточного і підсумкового контролю, перелік літератури.
Усі лабораторні роботи добре продумані і мають чіткі методичні вказівки, багато проілюстровані екранними формами з відповідних програм.
Посібник орієнтований на студентів, які навчаються за спеціальністю «Економічна кібернетика».
Інформаційні системи в державному менеджменті: Навч. посібник. Каранфілов М. С. — К.: КНЕУ, 2005. — 455 с.
У посібнику розглянуто новітні технології та основи створення і функціонування інформаційних систем, що застосовуються в органах державного управління, питання індикаційного, технічного і програмного їх забезпечення. Висвітлено загальні основи, специфічні та особливі вимоги, що висуваються до їх побудови.
Розглянуто структуру сучасних інформаційних систем і технологію автоматизованої обробки інформації в державних органах: Міністерство фінансів України, Державна податкова служба України, Національний банк України, Держкомстат України та державні органи соціальної сфери.
Призначений для студентів економічних спеціальностей, передусім тих, що спеціалізуються за програмою бакалаврського рівня «Менеджмент державних установ» та державних менеджерів.
Інформаційні системи в управлінні персоналом та економіки праці: Навч.-метод. посіб. для самост. вивч. дисц. Писаревська Т. А., Городній О. В. / За заг. ред. Т. А. Писаревської. — К.: КНЕУ, 2005. — 304 с.
У посібнику подано необхідні матеріали з інформаційних систем управління персоналом та економіки праці для самостійного вивчення дисципліни. Тут наведено типову програму з предмета. Щодо кожної із тем, включеної до програми, даються методичні поради до її вивчення, які включають зміст і пояснення до теми, основну і допоміжну літературу. Крім того, у посібнику містяться плани практичних і лабораторних робіт за темами дисципліни та навчальні завдання для їх виконання і перевірки знань. Методичні вказівки щодо виконання лабораторних робіт містять необхідні відомості для їх здійснення засобами певних прикладних інформаційних систем. Описано критерії оцінювання знань студентів з дисципліни під час поточного та підсумкового контролю. У посібнику наводиться термінологічний словник, а також перелік контрольних робіт та методичні вказівки щодо їх виконання.
Для студентів спеціальності «Управління персоналом та економіка праці», а також фахівців, які спеціалізуються в цій галузі.
Технологія автоматизованого оброблення економічної інформації: Навч. посіб. Ситник В.Ф., Орленко Н.С.– К.:КНЕУ, 2006. – 332 с.
У посібнику розглянуті теоретичні основи і наведені практичні приклади сучасної технології автоматизованого оброблення економічної інформації, на конкретних прикладах показані відмінності у технології оброблення інформації у різних умовах використання техніки. Посібник складається із чотирьох розділів.
Перший розділ присвячено основним поняттям та визначенням у технології автоматизованого оброблення економічної інформації. Розглянуті типові технологічні операції, які виконуються над інформацією під час її оброблення на ЕОМ. У другому розділі показані приклади технології оброблення інформації у різних режимах роботи ЕОМ, описана організація процесу оброблення інформації в глобальних обчислювальних мережах та висвітлені питання, пов'язані із забезпеченням захисту інформації. Третій розділ подає інформацію про оцінювання якості технології та вибір кращого варіанта технологічного процесу. Четвертий розділ розглядає питання практичної реалізації інформаційних технологій з використанням інструментальних засобів беірііі.
Навчальний посібник призначено для студентів бакалаврського рівня підготовки вищих навчальних закладів спеціальності «Економічна кібернетика», які вивчають дисципліну «Технологія автоматизованого оброблення економічної інформації», спеціальності «Інтелектуальні системи прийняття рішень», які вивчають дисципліну «Методи та засоби комп'ютерних інформаційних технологій» та інших споріднених спеціальностей.
КОНТАКТИ
тел. 537-07-38 537-07-39
ise@ukr.net