Дата: 23.04.10 11:48
Директор музею -
ЧУТКИЙ Андрій Іванович
доцент, кандидат історичних наук;
Музей історії Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана створений на початку 2009 р.
|
макет будівлі, в якій розміщувався Київський комерційний інститут 1914 р. |
Загальна площа музейного приміщення становить майже 337 м. кв.Створений музей з врахуванням загального контексту історичного поступу України, адже історія становлення і розвитку університету тісно пов’язана з розвитком країни. Водночас приділено ключову увагу максимально повному відображенню історії виникнення, розвитку та сучасного становлення КНЕУ, як провідного закладу вищої економічної освіти. Вся експозиція має пять основних розділів. Тож вирушаймо у історичну подорож по шляхам, що пройшов університет впродовж більше ніж 100 років. Вступна частина експозиції стисло характеризує розвиток економіки на українських теренах від епохи середніх віків і до початку XX ст., часу, коли і виник наш університет.
|
М.В. Довнар-Запольський |
Другий розділ присвячено засновнику данного навчального закладу М.В. Довнар-Запольському. Подано матеріали з історії Київських вищих комерційних курсів (1906 – 1908 рр.) та Київського комерційного інституту (1908 – 1920 рр.) – так тоді іменувався наш вуз. Даний розділ цікавий інформацією щодо відомих вчених, які працювали у Київському комерційному інституті (Д.О. Граве, К.Г. Воблий, Л.М. Яснопольський, Є.Є. Слуцький тощо) та студентів, чимало з яких згодом стали визначними діячами у різних сферах, у тому числі вченими, економістами (К.В. Островітянов, П.І. Пустохід та ін.). Зокрема мало хто знає, що у Київському комерційному інституті навчались Д.О. Довженко, П.Г. Тичина, В.М. Елланський (Еллан-Блакитний), В.Ю. Свідзінський, І.Бабель, та ряд інших талановитих письменників та поетів. В експозиції також представлено макет споруди інституту та парадну студентську уніформу.
Третій тематичний розділ висвітлює розвиток вузу у 1920-х рр. (коли він іменувався Київським інститутом народного господарства – скорочено КІНГ). Окремий стенд розповідає про історію закладу у складні 1930-ті роки, час коли робились спроби шляхом незкінченних реорганізацій призвести його до повної ліквідації (у 1934 р. університет навіть було переміщено до м. Харкова) та було репресовано п’ять його ректорів.
Далі музейна експозиція розповідає про випробування, що випали на долю університету у часи війни та повоєнної відбудови. Тоді вузу довелось евакуюватись до м. Ташкенту, потім було повернення до м. Харкова і знов до м. Києва, де лише 1958 р. вдалось збудувати своє власне приміщення – нині перший корпус КНЕУ, в якому і розміщено музей (в експозиції є реконструйована аудиторія того часу).
60 – 80-ті роки XX ст. (коли вуз знов іменувався Київським інститутом народного господарства) представлені численними оригінальними документами (дипломами, грамотами, технічними засобами навчального процесу, фото тощо), що висвітлюють різні аспекти життя навчального закладу у ті часи.
Сучасна епоха виділена в окремий розділ музейної експозиції і є її центральною частиною (вона розділена на розділи, присвячені окремим факультетам КНЕУ), а також представлена вітражем-панно, що схематично подає структуру КНЕУ на момент святкування сторіччя із дня його заснування (листопад 2006 р.).
Музей завжди радо готовий прийняти відвідувачів, сприяти ознайомленню студентів КНЕУ та його гостей з цікавою і багатою історією нашого університету.
Наша адреса:
03680, м. Київ, проспект Перемоги 54/1 тел.: +38 (044) 4566458
www.kneu.kiev.ua
e-mail: document@kneu.kiev.ua